Jdi na obsah Jdi na menu
 


Popis místa

Poutnímu místu dominuje opravená Horákova kaple, postavená v novogotickém stylu roku 1866 z pískovcových bloků. Původní oltář namaloval Jan Umlauf (akademický malíř z nedalekého Letohradu), po zcizení nahrazen volnou kopií. Nádherné jsou také barevné mozaikové výplně oken. Zdobné kování zhotovil umělecký kovář František A. Bečka z České Třebové. Mnohé návštěvníky také upoutá velikost samotné stavby, protože pod slovem „kaple“ si mnozí představí malou kapličku se svatým obrázkem, kdežto Horákova kaple se vyrovná menším kostelům.

horakova-kaple.jpg

            Vlevo od kaple se nachází léčivý pitný pramen se sochou Panny Marie z roku 1856, dříve nad pramenem visel na stromě obrázek Panny Marie. Lidé z blízkého i širšího okolí se k prameni chodí napít a velmi často stáčí vodu do nádob a berou si ji domů.

            Bokem nad pramenem stojí altánek, kde si člověk může odpočinout i za nepřízně počasí a o kapelských svátostech v něm mívají zázemí místní muzikanti. 

pramen.jpg

Před kaplí pod vzrostlými buky je hojnost laviček k odpočinku i rozjímání. U laviček stojí také rozcestník tří turistických tras – červené, žluté a modré.

 Přímo u rohu kaple je pamětní deska na zakladatele – Bernarda Duška a jeho syna Jana (Horáka) Duška místního dobrodince, který také vykonal pro kapli a celou obec mnoho záslužných věcí.

lavicky-pred-kapli.jpg

 U cesty stojí dřevěná chaloupka, která slouží pro zázemí kaple nebo jako prodejní stánek o slavnostech. Zajímavosti této boudy je, že je to bývalá budova celnice, která stála v době druhé světové války na zemské hranici mezi Horní a Dolní Dobroučí.

Příchozí cestu od Dolní Dobrouče lemují zdobné železné sloupky, které přes letní období nesou obrazy křížové cesty.  Ještě před lesem lemuje cestu lipové stromořadí a hned za obcí je další opravená socha Panny Marie, zvaná „Špátulka“. 

dsc05532.jpg